Haštag je svaki izraz na društvenim mrežama, koji počinje sa znakom #. Prvo je počeo da se koristi na Twiterr-u. Osmislio ga je Kris Mesina, Google-ov programer, još 2007. godine.

Kako da kreirate haštag? Vrlo jednostavno. Postoji nekoliko pravila i preporuka:
- Izraz iza znaka # mora bude napisan zajedno. Nisu dozvoljeni razmaci. Ukoliko se sastoji iz više reči mora da se pišu zajedno ili da se između reči stavi donja crta. To je stvar afiniteta.
- Znakovi, kao tačka, dve tačke, zvezdica, upitnik, uzvičnik… ne mogu da se koriste. Dok brojevi i donja crta, mogu.
- Ali, ne mogu samo brojevi, mora da ima bar jedno slovo.
- Haštagovi se mogu pisati na bilo kom jeziku. Mogu da budu i skraćenice i izmišljene reči.
- Nije potrebno da se haštag izrazi razdvajaju kada ih navodite, ali je preporučljivo.
- Koristite mala slova. Velika mogu samo da budu čitljivija, ali nemaju nikakav uticaj na efikasnost.
- Bezobzira što je neki haštag vaša kreacija, on pripada društvenim mrežama i vi ne možete da utičete na to kako će da neki drugi korisnik upotrebiti.
- Bilo bi dobro #izbegavatiduuuuuugačkehaštagove, jer nisu čitljivi i gubi se poenta.
Zašto se su korisni haštagovi? Odgovor je jednostavan – zbog veće vidljivosti.
- Pri kreiranju reklame za bilo koji proizvod. Nije bitno da li je novi proizvod nekog poznatog brenda ili se tek razvija novi brend.
- Sa druge strane, ako bilo koji korisnik interneta želi da pretražuje sadržaj, pomoću haštagova može da dobije relevantniji sadržaj.
- Često se koriste haštagovi kada se pravi neka nagradna igra i tako se dolazi do velike baze komentara učesnika.
*sada je bas aktuelna nagradna igra za Milka čokoladu. Pozvani su svi konzumenti Instagrama da se prijave na konkurs za degustatora novog ukusa njihove čokolade, tako što će da se slikaju sa svojom omiljenom Milka čokoladom i da stave HAŠTAG #milkadegustator. Na osnovu tog haštaga će komunicirati.
- Takodje, često i konferencije, seminari, sajmovi, medijski, sportski i poslovni događaji osmišljavaju svoje haštagove i tako vrše interakciju sa publikom.

Haštagovi na Instagramu
Na Instagramu ih koristimo iz istog razloga – marketing. U praksi to znači da postavljanjem # ili, sa druge strane, njihovim pretraživanjem, umrežujemo se, reklamiramo se, postajemo vidljivji.
I tu ima nekih pravila i preporuka: po jednom postu ne može da se objavi više od 30 haštagova. Mada i kada zamislite njih 30, malo deluje neuredno.
Najpoznatiji haštagovi su:
#love – nepotrebno je objasnjavati zašto
#instagood – koristi se kada se želi naglasiti nešto na šta ste posebno ponosni
#tbt – prisećanje na nešto iz prošlosti
#photooftheday – da se naglasi neki poseban momenat ili situacija
Zatim su tu još neki koje ne treba objašnjavati: #cute, #me, #beautiful, #happy, #follow, #followme
I kao ilustracija – podatak sa Instagrama iz juna, 2019:

Bilo bi dobro da ne koristite popularni haštagove. Najoptimalnije je da koristite haštag koji koristi 80-500 hiljada postova.
Preporučujem i da kada osmišljavate novi haštag da ga proverite na internetu jednostavnim ukucavanjem u pretraživač. Postoji i nekoliko web siteova gde možete detaljno da analizirate haštagove. Jedan od njih je https://hashtagify.me/hashtag/tbt. Ili da probate na: https://instavast.com/instagram-hashtag-generator/. Istestirajte ih oba.
Preporuka je da se koriste pod punom moralnom odgovornošću i da, u cilju bolje promocije vaše fotografije, proizvoda, posla… budu odgovarajući.
Ukoliko želite da vam poklonim Univerzalni kalendar za planiranje objava, kontaktirajte me – klikni ovde.
I za kraj jedno pitanje za vas: da li se sećate kada smo hashtag zvali taraba? 🙂